Wszystkie aktualności

  • Logo: KAS Krajowa Administracja Skarbowa

Kolejny pakiet rozwiązań deregulacyjnych przyjęty przez rząd

1 lipca 2025 roku Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw będące częścią pakietu deregulacyjnego. To kolejny pakiet przepisów deregulacyjnych przyjęty przez Radę Ministrów, który powstał w Ministerstwie Finansów. Nowe przepisy zmniejszą obciążenia podatników, wzmocnią ochronę ich praw i interesów oraz zlikwidują nadmierne obciążenia administracyjne. Przyjęte w ramach pakietu rozwiązania umożliwią składanie reklamacji drogą elektroniczną w instytucjach rynku finansowego. Wprowadzą także ułatwienia dla kierowców, rolników i posiadaczy gospodarstw. Usprawnią również funkcjonowanie rynku kapitałowego, a inwestorzy indywidualni i instytucjonalni zyskają większą przejrzystość w trakcie procesu łączenia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa
Zgodnie z projektem, odsetki za zwłokę za czas kontroli podatkowej lub celno-skarbowej nie będą naliczane, jeśli kontrola będzie trwała dłużej niż 6 miesięcy. Rozwiązanie to odciąży podatnika od finansowych konsekwencji przedłużających się kontroli podatkowych i celno-skarbowych. Jednocześnie nie zmienią się zasady nienaliczania odsetek za zwłokę w przypadku przedłużających się postępowań podatkowych. Odsetki nie będą naliczane, jeżeli decyzja nie została doręczona w ciągu 3 miesięcy od wszczęcia postępowania.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Usunięty zostanie obowiązek składania przez spółkę holdingową oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia z CIT dochodów ze zbycia udziałów (akcji) spółki zależnej. Obecnie w ramach Polskiej Spółki Holdingowej warunkiem skorzystania ze zwolnienia z CIT dochodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) tzw. krajowej spółki zależnej jest złożenie – na co najmniej 5 dni przez dniem zbycia – oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia.

Nowe przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Brak obowiązku składania oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia znajdzie zastosowanie do odpłatnego zbycia udziałów (akcji) dokonanego od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego, o Rzeczniku Finansowym i o Funduszu Edukacji Finansowej
Celem nowych przepisów jest uproszczenie i unowocześnienie procedur składania oraz rozpatrywania reklamacji w bankach, firmach ubezpieczeniowych, towarzystwach emerytalnych i innych instytucjach rynku finansowego. Nowe rozwiązania umożliwią składanie reklamacji drogą elektroniczną. Każdy bank czy firma ubezpieczeniowa udostępni wskazane przez siebie kanały do takiej komunikacji. Dzięki temu klienci nie będą musieli wysyłać pism papierowych ani stawiać się osobiście w placówkach.

Odpowiedź na reklamację zostanie udzielona w taki sam sposób w jaki została złożona reklamacja, tj. np. e-mailem lub innym kanałem elektronicznym. Klienci nie będą musieli dodatkowo wnioskować o kontakt elektroniczny. Natomiast nadal będą mieli prawo do uzyskania odpowiedzi na piśmie. Dla osób, które wolą tradycyjną korespondencję, nowe przepisy nic nie zmienią.

Nowe rozwiązanie obejmie wszystkie podmioty rynku finansowego, w tym banki, firmy ubezpieczeniowe, towarzystwa emerytalne, instytucje płatnicze, a także brokerów, agentów i pośredników. Zmiany pozwolą zaoszczędzić czas i ograniczą formalności, a w dłuższej perspektywie obniżą koszty funkcjonowania instytucji finansowych.

Nowe przepisy wejdą w życie po 3 miesiącach od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
Nowe przepisy zwiększą elastyczność w zakresie wypowiadania umów OC oraz innych obowiązkowych ubezpieczeń rolnych, ułatwiając życie kierowcom, rolnikom i posiadaczom gospodarstw.

Nowy właściciel auta lub osoba przejmująca gospodarstwo rolne będzie teraz mogła zdecydować, z jakim dniem rozwiąże umowę OC, np. po zakupie pojazdu. Dotychczas umowa kończyła się zawsze z dniem złożenia wypowiedzenia. 

Obecne przepisy umożliwią wskazanie w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia konkretnej daty jej zakończenia (nie wcześniejszej niż dzień złożenia oświadczenia). Dzięki temu nowy właściciel np. samochodu czy gospodarstwa rolnego może precyzyjnie zaplanować ciągłość ochrony ubezpieczeniowej.

Doprecyzowano również zasady zwrotu składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia – zwrot będzie liczony od dnia faktycznego rozwiązania umowy, a nie od dnia złożenia wypowiedzenia. 

Zmiany obejmują nie tylko obowiązkowe OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, ale też OC rolników oraz ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych.

Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi
Projekt upraszcza zasady łączenia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Dzięki nowym rozwiązaniom rynek kapitałowy będzie działał sprawniej, a inwestorzy indywidualni i instytucjonalni zyskają większą przejrzystość.

Nowe rozwiązanie przewidują uproszczenie zasad łączenia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych poprzez eliminację przesłanki znacznego spadku ich wartości. Pozwoli to lepiej dostosować ofertę do potrzeb rynku i inwestorów, a fundusze zyskają elastyczniejsze narzędzie zarządzania strukturą jednostek.

Projekt zachowuje dotychczasowe obowiązki informacyjne wobec uczestników funduszy. Każda osoba inwestująca w fundusz nadal będzie informowana o zamiarze połączenia jednostek oraz o liczbie jednostek, które będzie posiadała po zmianach.

Zmiany nie wpływają na bezpieczeństwo środków klientów ani nadzór nad funduszami. Nadal obowiązują rygorystyczne przepisy chroniące inwestorów i transparentność działań TFI.

Nowe przepisy wejdą w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

  • autor: Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wąbrzeźnie